Multijet motor nedir?

Turbo dizel motorlar üzerinde geliştirilen yeni bir sistemdir. Multijet Sistem; Günümüzde dizel motorlarda kullanılmakta olan ‘common-rail’ (ortak hat) sisteminin daha gelişmiş bir versiyonudur.

Bu sistem sayesinde; daha hızlı püskürtme yapabilen enjektörler yardımıyla yanma odası sıcaklığı ve basıncı sürekli kontrol altında tutulabiliyor. Böylece, yanma odasına giren havanın tamamından püskürtülen yakıtın yanması için faydalanmak mümkün oluyor.

Bu çoklu enjeksiyonlar yanma haznesinde oluşan yanma ve basıncın daha etkili bir şekilde kontrolüyle, silindirlere giren karışımdan daha iyi yararlanılmasına olanak tanıyor.

Ayrıca, elektronik kontrol ünitesi aracılığıyla sürekli olarak püskürtülen yakıtın miktarı ve zamanlaması kontrol altında tutularak motorun her zaman en verimli ve en az gürültülü koşullarda çalışması sağlanabiliyor. Multijet sisteminin en dikkat çekici özelliği ise motorun yanma odasına elektronik kontrollü olarak birkaç milisaniyelik süre içinde ard arda yapılan püskürtmeler. Bu sayede yanma işlemi çok daha düzenli bir hale getirilirken, birinci kuşak common-rail sistemlere göre yüzde 8 lere varan yakıt tasarruf avantajı sağlanıyor.

Bu sistemde gürültü seviyesi de yüzde 30-40 aşağı çekiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir