Neden Uyuruz

Bilim insanları, neden uyuduğumuzu ve uykuyu neyin oluşturduğunu araştırıyorlar.

İnsanların uykuya neden ihtiyacı olduğu, uyumanın ne gibi faydaları olduğu, günümüzde hala tam olarak tespit edilememiştir. Uyku hakkında pek çok farklı görüş vardır ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar konuya önemli ölçüde açıklık getirmiştir.

Uykunun sebebi veya fonksiyonu bilinmemektedir. Chicago üniversitesi uyku araştırmalarından Allan Rechtschaffen uykunun hiç bir fonksiyonu olmadığını tespit etmiştir. Adale yorgunluklarının azalmasına rağmen vücudun dinlenmesi için uykuya ihtiyacı olmadığını söylemiştir. Çünkü vücudumuzdaki hücrelerin kendi kendilerini tamir etme yeteneği vardır.

Araştırmacıların tespitlerine göre bu esnada faaliyetten uzak olmasına, ya dinlenme veya uyku durumunda bulunmasına da gerek yoktur. Uyku sırasında alınan EEG kayıtları üzerinde yapılan incelemelerde beyinde faaliyetsizlik görülmemiştir. İngiltere Milli Fizik Laboratuarı Kompütür bilimleri bölümünde psikolog araştırmacı Dr. Evans’a göre uykunun tek maksadı rüya görmemiz için, zemin hazırlamasıdır. Stanford Tıp Merkezi Uyku Kliniği doktoru Dr. William Dument’in görüşüne göre ise; rüya görmek son derece önemlidir.

Bilim adamlarının büyük bir çoğunluğuna göre ise, bu düşünceler yanlıştır. Tüm hayvanların uykuya ihtiyacı vardır. 2 hafta uykusuz bırakılan kobay fareler ölmektedir. İnsanlar da uykusuz kaldıklarında, uykusuz kalma süresine göre yaşam kalitelerinde ve fonksiyonlarında gözle görülür bir yavaşlama, azalma görülmektedir.

Uluslararası bir araştırma ekibinin yakın zamandaki bulguları, uykunun hayvanları hastalıktan korumak için evrimleşmiş olabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar, 30 ayrı memeli türünün uyku özellikleriyle birlikte, bağışıklık sistemlerinin gücünü ve taşıdıkları parazitleri incelemişler. Zürafalar günde birkaç saat uyurken, armadilloların uykusu 20 saati buluyor. Bulgular, en çok uyuyan hayvanların, az uyuyanlara kıyasla 6 kat daha fazla bağışıklık hücresi olduğunu gösteriyor.

Evrimsel Antropoloji Enstitüsünden Brian Preston’a göre uyku, bağışıklık sistemini güçlendirmek için geliştirilmiş evrimsel bir araç olabilir. Başka araştırmacılarsa bunun yanında uykunun, sinir hücreleri arasındaki bağlantıları yeniden düzenlemek, anıları güçlendirmek, doku onarımında rol oynayan enzim ve kolesterollerin sentezlenmesini sağlamak gibi işlevleri de var.

Daha yeni bir araştırma, insanların bağışıklık sistemi ile uyku arasındaki ilişkiyi açıkça ortaya koyuyor. 153 gönüllüden günde 7 saatten az uyuyanların hastalanma eğiliminin, sekiz saatten fazla uyuyanlara göre üç kat daha fazla olduğu belirlenmiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir