Dünyanın En Yüksek Şelalesi – Angel Falls

Şelaleyi, 20. yüzyılın başlarında, kâşif Ernesto Sanchez La Cruz keşfetmiş. Batı dünyası ise ancak 1935’de Amerikalı pilot James Crawford Angel sayesinde bu şelalenin varlığını öğrenmiş, Angel, iniş için münasip bir yer ararken, sonunda şelalenin tepesine inmiş. Tek kişilik uçağı tam 33 yıl şelalenin tepesinde kalmış. Sonunda bir helikopter yardımıyla uçağı oradan kaldırmışlar. Uçak halen Maracay’daki havacılık müzesinde duruyor. İşte o nedenle şelaleye Angel Şelalesi deniliyor.

Venezuela’nın Auyantepui, Canaima Milli Parkı içerisinde ve Churun nehrinin yakınında bulunan bu doğa harikası çağlayan tam 979 metre yükseklikten dökülüyor ve dünyanın en yüksek şelalesi unvanını elinde bulunduruyor…

Şelalenin resmi olarak ölçülmesi National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılmış, şelale doğal olarak Venezuela’nın en popüler turistik yeri. Venezuela’nın en vahşi bölgelerinde bulunan şelaleyi gezmek ise kolay bir iş değil, gezmek için Karakas’tan veya Ciudad Bolivar’dan Canaima’ya uçakla gidiyorsunuz, sonra tekne gezisi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir