28 Şubat süreci nedir?

1995 genel seçimlerinde Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi sandıktan birinci parti çıktı. Önce ANAYOL azınlık hükümeti kuruldu. Bu hükümet 3 ay devam edebildi.
Daha sonra Erbakan ile Çiller REFAHYOL hükümetini kurdu. 28 Şubat sürecini tetikleyen ilk olay, Erbakan’ın ilk yurtdışı gezisini aralarında Libya’nın da bulunduğu bazı İslam ülkelerine yapması oldu. Erbakan’ın dinci kadrolaşmaya ağırlık vermesi, Başbakanlık Konutu’nda tarikat şeyhlerine iftar yemeğine davet etmesi süreci hızlandırdı. Son olarak RP’li Sincan Belediye Başkanı’nın düzenlediği Kudüs Gecesi’ postmodern darbenin fitilini ateşledi.
Askerler bir gün sonra hükümete tepki olarak Sincan sokaklarında tankları yürüttü. Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, tankların yürütülmesini “Balans ayarı” olarak niteledi. Bazı illerde “Cumhuriyete Sahip Çıkın” mitingleri düzenledi. RP hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kapatma davası açıldı. Bu süreçte yapılan MGK toplantısında hükümetin ipini çeken 18 maddelik bildiri hazırlandı. Baskılara dayanamayan koalisyon ortakları yeni arayışlara girdi ama sonunda hükümet istifa etti. Ancak Cumhurbaşkanı Demirel, görevi beklenti içinde olan Çiller’e vermedi.