Chemical Vapour Transport (CVT) nedir?

Kimyasal buğu taşınımı, (İng. chemical vapour transport (CVT)) uçucu olmayan katıları billurlaştırmak ya da saflaştırmak için kullanılan yöntem. Schäfer tarafından yaygınlaştırılan bu tekniğin temel prensibi, taşınım sırasında uçucu olmayan bileşiklerin uçucu türevlerine tersinir dönüşümüdür.Bu özelliği ile benzer bir metod ancak biriktirme için bileşiğin uçucu öncüllerinin kullanıldığı kimyasal buhar biriktirmeden ayrılır. Ancak, iyodürün etkin madde olarak kullanıldığı Van Arkel-de Boer işlemi ile benzerlik taşır. Titanyum ve vanadyumun saflaştırılması için kullanılan bu yöntemden esinlenilmiş olması muhtemeldir.

easytronic nedir?

Opel’in kullandığı otomatikleştirilmiş manuel şanzımandır. Bildiğimiz otomatik şanzımanlar gibi tork konvertörü benzeri parçalar bulunmamaktadır. Manuel şanzımandan tek farkı vites değişimlerini ve kavrama işlemini elektrikli motorlar üstlenmektedir.

EASYTRONIC, MULTIMODE, MMT, ASM, AMT, SMG, CVT, DSG, I-SHIFT, DUALOGIC, SPEEDGEAR, SENSODRIVE .Kısacası otomatikleştirilmiş manuel şanzıman demektir.