Abdülkadir Aygan Kimdir?

Abdülkadir Aygan, (d. 1958, Uzunhıdır, Suruç, Şanlıurfa) PKK ve JİTEM itirafçısı.
1975’te PKK’ya katılan Aygan 10 yıl sonra örgütten ayrılarak itirafçı olmuştur. Bir süre Diyarbakır Cezaevi’nin itirafçılar koğuşunda kalmış, cezasında indirime gidildiği için 1989 yılında serbest kalmıştır. Tahliyesinin hemen ardından askere alınmış, o dönem yüzbaşı olan Cem Ersever’in girişimleri ile yeni kurulan JİTEM’in ilk 7 kişilik kadrosunda yer almıştır. 1990-2000 yılları arasında Aziz Turan kimliği ile JİTEM’de 10 yıl görev yapmıştır. Daha sonra Burdur İl Jandarma Alay Komutanlığı’na sivil memur olarak atanmış ve kısa bir süre bu görevini sürdürmüştür.
Memuriyetinin ardından İsveç’e yerleşen Aygan JİTEM ve faili meçhul cinayetler hakkında itiraflarda bulunmuş, Cem Ersever, Musa Anter, Gaffar Okkan gibi kişilerin ölümleri hakkında çarpıcı bilgiler vermiştir.
Evli ve 5 çocuk sahibi Aygan’ın Abdullah Öcalan’ın akrabası olduğu da bilinmektedir.

JİTEM Nedir?

Aygan‘ın ifadelerine göre” JİTEM elemanları 1990-1991 yıllarında Diyarbakır’ın Şehitlik semtinde yeralan JİTEM Bölge Karargâhı’nda toplu hâlde

Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele ya da kısaca JİTEM, Türkiye Cumhuriyeti’nin PKK ile mücadelesi için kurulduğu iddia edilen ancak resmî olmayan ve varlığı devlet kurumları tarafından onaylanmamış bir jandarma istihbarat teşkilatıdır. Varsayılan kurumun Güneydoğu’daki pek çok faili meçhul cinayetten sorumlu olduğu da iddialar arasındadır.

Varlığı hakkında tartışmalar

Abdülkadir Aygan, KDP lideri Mesut Barzani, dönemin Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Necati Özgen ile Diyarbakır Orduevi’nde toplantıda (1992-1994 yılları arasında bir tarih)
Sabah gazetesinin ortaya çıkardığı JİTEM’in tarihçesinin ve örgütlenme modelinin anlatıldığı iddia edilen belgeye göre teşkilat, 27 Ağustos 1987 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na bağlı olarak “Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM)” adıyla kurulmuştur. Başlangıçta, Mardin, Silopi, Batman’da faaliyet alanı olarak belirlenmiştir ve toplam iki grup, on bir tim, bu kuruluş içerisinde faaliyetlerini göstermiştir. Okumaya devam et JİTEM Nedir?