Pomza nedir?

Diş macunundan tarıma, savunma sanayinden inşaat sektörüne kadar birçok sektörün ham maddesi olan pomza taşı dünya rezervlerinin yüzde 45’inin Türkiye’de bulunduğunu bilinmektedir.

Pomza’nın yaygın alan olarak yapı sektöründe Özellikle binaların yapımında değerlendirilen ve blok elemanı olarak bilinen tuğla yapımı, briket tarzı malzemelerin yapılmasında ağırlıklı olarak pomzanın değerlendirildiğini görülmektedir.

Pomzanın 250’nin üzerinde ayrı sektörde değerlendirilmektedir. pomzanın en hassas kullanım yerlerinin başında savunma sanayinin gelmektedir.

Kimya sektöründe çok geniş bir alanda pomza kullanılmakta olup, Bugün kullandığımız diş macunlarının büyük bir çoğunluğunda pomza taşı beyazlatıcı hammadde olarak yer almaktadır.

Avrupa’da belediyelerin bir kısmının içme sularının arıtılmasında pomzayı ana filitrasyon malzemesi olarak değerlendirilmektedir. Ziraat sektöründe topraksız tarımın çok önemli olduğu koşullarda seracılıkta, çölleşmiş bölgelerde toprak yerine pomza kullanılmaktadır.
Dünya pomza rezervinin yüzde 45’ine sahip Türkiye, pomzayı farklı endüstriyel alanlarda değerlendirmesi halinde elde edilecek gelirle cari açığı dahi kapatabilir”