Dünyanın en küçük ülkeleri nedir

Monako,Nauru, Vatikan, Tuvalu, San Marino,Liechtenstein, Marshall Adaları, Saint Kitts and Nevis,Seyşeller, Malta

Vatikan: Dünyanın nüfus ve yüzölçümü olarak en küçük ülkesi. Nüfusu 930 civarında. Ancak turistlerle birlikte bu sayı 1.500’ü aşıyor. İtalya’nın Roma şehrinde bulunuyor. Bu yüzden devlet içinde devlet olarak tanımlanıyor. Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Çevresi yüksek duvarlarla çevrili ve kameralarla izliniyor.

 

Vatikan Okumaya devam et Dünyanın en küçük ülkeleri nedir

Dünyanın en küçük ülkesi

Dünyanın en küçük ülkesi: Vatikan–0.272 km².

Vatikan (Pontificio), İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Yerleşik nüfus 930 civarındadır. Fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle 1.500’ü aşmaktadır. Çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır ve kameralarla izlenmektedir. Dünyanın nüfus ve yüzölçümü olarak en küçük ülkesidir. Mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanır. Devlet başkanı olarak Papa’nın sözleri yasa hükmündedir. Papa, hem devlet başkanı, hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir. Katolik kilisesinin genel başkanı, Vatikan devleti’nin de başkanı olur. Papa yasama, yürütme ve yargının da başkanıdır. Vatikan’ın 100 kişilik küçük bir ordusu vardır.

İtalya’nın tarihiyle hemen hemen aynı tarihe sahip olan dünya Katolik dininin merkezi kabul edilen 0.44km karelik alana sahip. Pontificio ruhban sınıfı tarafından yönetilir. Devlet başkanı Papa’dır.

1929’da İtalya Devleti’yle Kilise arasında Patti Lateranensi antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla ülkenin resmi dininin Katolik dini olduğu ve Roma’nın kutsal bir şehir olduğu ilan edildi.