Volitan (araç) Nedir?

ODTÜ öğretim üyesi ve Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Dr.Hakan Gürsu ile tasarımcı Sözüm Doğan ve ekibinin tasarladığı teknedir. IDA (International Design Awards – Uluslararası Tasarım Ödülleri) 2007’de 2 kategoride (ulaşım ve Denizcilik) birincilik ödülü aldı. Yakıt kullanmayan tekne, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisini kullanıyor.

Genel özellikleri

Volitan, nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracıdır. Yakıt bağımlılığını tamamen ortadan kaldıran, 18-20 deniz mili ile gece ve gündüz sürekli yolculuk yapabilen ayrıca yüksek manevra gücüne sahip, 32 metre boyunda bir yolcu teknesi. Kurşun şarj pilleri yerine jel akü kullanımı ile çevre duyarlılığını pekiştiren tasarım,
yelkenlerin tasarlandığı şekli itibariyle mevcut denge sorunlarına getirdiği çözümlemeler başta olmak üzere, tekne tasarımında devrim kabul edilebilecek pek çok yeniliği içinde barındırıyor.

Başarıları

Ankaralı tasarımcıların kurduğu Designnobis, mobilyadan zırhlı askeri araca kadar pek çok farklı şey üzerinde çalışıyor. En son projeleri Volitan isimli tekneyle NewYork’ta 32 ülkeden binin üzerinde projenin yer aldığı organizasyonda “En iyi tekne tasarımı” ve “Yılın en iyi ulaşım aracı” olmak üzere iki birincilik kazandı.

ABD’de düzenlenen Uluslararası Üstün Dizayn Ödülleri IDEA 2007 yarışmasında en iyi 10 proje arasına girdi.
IDA 2007’de, ürün tasarımı başlığı altında, en iyi tekne tasarımı grubunda birincilik kazandı.
IDA 2007’de, pek çok alt grubun yer aldığı ulaşım grubunda, yılın en iyi ulaşım aracı tasarımı ödülünü kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir