İsmail Ağa Cemaati nedir? En tanınmış isimleri kimlerdir?

İsmail Ağa Cemaati, İstanbul Fatih’te Çarşamba semtindeki İsmail Ağa Camii merkez olmak üzere bir topluluk oluşturmuş Nakşibendiliğe bağlı bir cemaat”dir.
Manevi olarak cemaatin lideri, cemaat üyeleri tarafından “Efendi hazretleri” olarak tanınan, 1954 yılından emekli olduğu 1996 yılına kadar İsmail Ağa Camii’nin imamlığın yapmış olan Mahmut Ustaosmanoğlu’dur. Cemaat kendini, ehli sünnet vel cemaat yolundaki Müslümanların bir ilim ve kardeşlik cemiyeti olarak tanımlamaktadır.
Cemaatin erkek üyeleri arasında İslam Peygamberi sünnetine uygun olarak nitelendirdikleri uzun sakallar, cübbeli ve şalvarlı kıyafetler ve namazlarda taktıkları sarıklar yaygındır. Cemaate bağlı kadınlarda ise çarşaflı kıyafetler yaygındır.
Medyada İsmail Ağa Camii’ nde 1998 yılında meydana gelen Mahmut Ustaosmanoğlu’ nun damadı Hızır Ali Muratoğlu’ nun öldürülmesi ve 2006 yılında emekli imam Bayram Ali Öztürk’ ün öldürüldüğü cinayetler ile gündeme gelmiştir.
Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, cemaatin en tanınmış isimleri arasındadır.
Diğer bazı cemaatlere mensup olmanın, bir “kıyafet değişimi” gerektirmediğini biliniyor. Yani diğer cemaatlerin mensupları, araziye ayak uydurabilirler, kendilerini kolayca kamufle etmeyi başarabilirler. Toplum içinde kim “Gülen cemaati”nden, kim “Menzil cemaati”nden bilemezsiniz.
Oysa, bir İsmailağa cemaati üyesi hemen fark edilir. Bu nedenle İsmailağa’ya intisap etme kararı, çok esaslı bir karardır.
Halbuki… İsmailağa Cemaati, sanıldığı gibi politik bir cemaat değildir. Tamam, “Milli Görüş” partilerine yakındırlar ama Fatih’te bir belediye seçiminde ANAP’ı destekleme kararı da alıverirler. (Bakınız: Saadettin Tantan’ın Fatih Belediye Başkanı seçildiği yerel seçim.)
Şekle fazlasıyla takılmış(“Laiklik duyarlı”) duyarlı kesimlerimiz, bu cemaatin mensuplarını büyük tehlike olarak görüyorlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir