Güvenlik Trafosu Nedir?

TANIMI:

Kazan türü, kapalı ve nemli ortamlarda çalışan kişilerin kullandığı elektrikli el aletlerinde meydana gelebilecek enerji kaçağında çalışanı çarpılmalara karşı koruyan güvenlik aracıdır.

YAPISI:

Güvenlik trafosunun primer ve sekonder sargıları 1/1 oranında ve trafonun nüvesinin ayrı ayrı bacaklarına sarılır, (bobinler kesinlikle oto trafosu şeklinde üst üste sarılamaz.)
Güvenlik trafoları rahatlıkla taşınabilir şekilde dizayn edilmeli, darbelere karşı dayanıklı olması gereken dış gövde üzerinde, taşıma sapları ve havalandırma panjurları olmalı ve izole ( lastik ) takozlar üzerinde oturtulmalıdır.
Güvenlik trafosunun güvenlik girişi ile topraklı olması gereken fiş arasında kullanılan kablo, 3×2.5 mm² lik 20 m uzunluğunda çok damarlı ve bükülgen olmalıdır.Teknik olarak güvenlik trafosunda yalnızca bir alıcı olması gerektiğinden sekonder çıkışında, bir adet topraklı fişlerinde girebileceği genişlikte priz olmalıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

1- Güvenlik trafosunun primer ve sekonder sarımları 1/1 oranında nüvenin ayrı ayrı bacaklarına sarılmalı.Bobinler kesinlikle oto trafosu şeklinde üst üste sarılamaz.( Yalıtılmış olan kısımlara 500 V, 50 Hz lik bir enerji tatbik edildiğinde minimum 0.5 M. Ohm’luk bir direnç olmalıdır. )
2- Trafo kapalı yerde 8 saat aralıksız çalışabilecek güce ve soğutma sistemine sahip olmalıdır.
3- Trafonun çıkışında, bir adet topraklı fişlerin girebileceği genişlikte priz olmalıdır.
4- Trafonun girişi ile topraklı fiş arasında 20 m uzunluğunda 3×2.5 mm² lik çok damarlı bükülgen kablo kullanılmalıdır.
5- Trafonun gövdesi darbelere karşı mukavim olmalı, üzerinde havalandırma panjurları ve taşıma kulakları bulunmalı, ayrıca izole ( lastik ) takozlar üzerinde oturtulmalıdır.
6- Güvenlik trafosunun gücü sipariş mektubunda mutlaka kVA olarak belirtilmeli.Bu güç, kullanılabilecek en güçlü alıcı göz önüne alınarak belirtilmelidir.
7- Trafonun baştaki kayıpları, minimum olmalı, kısa devrelere, ısıya, neme ve rutubetli ortamlara karşı dayanıklı olmalıdır.
8- Güvenlik Trafosu TS Pr EN 60989, TS EN 61558-2-4,-2-6 e uygun olmalıdır.
9- Güvenlik trafosunun üzerinde;Yapımcı firma adı ve sembolü,Primer ve sekonder gerilimi…..V,Gücü………………….KVA,silinmeyecek şekilde bulunmalıdır

Kaynak:Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir