Dorothy Mary Crowfoot Hodgkin Kimdir?

Dorothy Mary Crowfoot Hodgkin, (d. 12 Mayıs 1910 – ö. 29 Temmuz 1994) Britanya’lı, protein kristallografisi bilim dalının kurucusu.

Biomoleküllerin üç boyutlu yapılarını belirlemek için kullanılan X-Işını kristallografisi tekniğinin öncülüğünü yaptı. En önemli başarıları kolesterol, penisilin , B-12 Vitamini ve insülin‘in moleküler yapılarının keşfidir. B-12 Vitamini üzerine çalışması ile 1964 Nobel Kimya Ödülüne layık görülmüştür. Olağanüstü bilimsel yetenekleri ve eriştiği başarıların yanı sıra alçakgönüllü olması, insanlarla iletişimi çok sevmesi, sosyal eşitsizlikler ve barış konusunda tutkulu olması, karakterinin öne çıkan diğeri yanlarıydı.

Eğitim ve Araştırma Dönemi


Küçük yaşta kimyayı çok sevdi ve annesi bilimlere genel bir ilgi duymasını teşvik etti. Mükemmel temel eğitimi onu üniversiteye çok iyi bir şekilde hazırladı. Oxford Üniversitesi Somerville Koleji’nde başladığı öğrenimini, Cambridge’de John Desmond Bernal’in yanında sürdürdü. Bu sırada X-Işını Kristallografisinin protein yapıların belirlenmesindeki gizli gücünün farkına vardı. 1934’de Oxford’a döndü ve1977’ye kadar sürdüreceği Somerville Koleji akademik görevine 1936’da başladı. 1960’da Kraliyet Cemiyeti Wolfson profesörlüğüne atandı.

Ensülin’in Yapısı

1934’de Robert Robinson’un verdiği küçük bir miktar kristal ensülin örneği ile başladığı çalışmalar olağanüstü bilimsel araştırma projelerinden biri oldu. İnsan bedeninde çok geniş ve karışık etkileri olan bu hormon zihnini tamamen meşgul etmeye başladı. Hâlbuki bu aşamada X-Işını Kristallografisi bu molekülün karmaşıklığı ile baş edebilecek seviyeye erişmemişti. O ve diğer meslektaşlarının bu tekniği geliştirmeleri senelerce sürdü. Bu çalışmalarla 35 sene sonra 1965’de insülinin yapısını çözene kadar her defasında daha büyük ve karmaşık molekül yapılarını ortaya çıkarmak mümkün oldu. Ancak gidecek yolu henüz bitmemişti. Ensülin üzerine aktif çalışmalar yapan laboratuarlarla işbirliği yaptı, tavsiyeler verdi, dünyayı dolaşıp insülinin ve onun şeker hastaları için önemini anlatan konferanslar verdi.

Özel hayatı

Ona bilim alanında yol gösteren John Desmond Bernal bilim ve politikada yaşamını derinden etkiledi. Bernal bilim dünyasında büyük kabul gören seçkin bir bilim insanı, Komünist Partinin bir üyesi , ve 1954 Macaristan işgaline kadar Sovyet rejimlerinin inançlı destekçisiydi. O , Bernal’den daima “bilge” diye bahseder, içten bir hayranlık duyar ve severdi. Ara sıra birbirlerine âşık olduklar. Her ikisinin de evlilikleri sarsıntısız değildi. Dorothy 1937’de ,bir zamanlar Komünist Partisi üyesi olan Tomas Hodgkin ile evlendi. Thomas zeki, çekici, enerjik ve etkileyici bir talip idi. Dorothy Thomas’ı da sevdi ve önemli problemler ve karar anında onun fikrini sorup danıştı. Bu “durumun” tüm sıkıntısını sessizce sineye çekti.

Sosyal Etkinlikleri

Bilimsel çalışmalarının yetkinliği ve uzmanlığına karşın zihni tek yönle sınırlı , tek taraflı bir bilim insanı değildi. Birçok ödüller aldı ama onun ilgilendiği daha çok insanlarla düşüncelerini paylaşmak alışveriş içinde olmaktı. Zekâsını sıklıkla başkalarının problemleri meşgul etti, sosyal eşitsizlikler ve çelişkileri durdurmaya çaba sarf etti. Bunun sonucu olarak Pugwash’ın 1977-1988 arasında başkanlığını yaptı.

“Dorothy Mary Crowfoot Hodgkin Kimdir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir