Taun nedir?

Taun hastalığı; vebanın bir çeşididir Taun hastalığı bulaşıcı ve salgın bir hastalıktır. Öldürücü yaralar ve şişliklerden meydana gelen ateşli bir hastalıktır… Taun hastalığının bir çok farklı belirtileri vardır.

Taun hastalığı, bulaşıcı ve salgın bir hastalıktır. Öldürücü yaralar ve şişliklerden meydana gelen ateşli bir hastalıktır.

Taun hastalığı Sebepleri :

Yeryüzündeki havada kuşların alışık olduğu yiyecekleri bulunmaması, kısaca ekolojik denginin bozulması, soluduğumuz havanın bozulması, kötü hava vücudun dış kısmına temas etmekle bir zarar vermez, ancak devamlı olarak teneffüs etmekle zarara verir, çünkü hava bozulur ve bu bozuk hava devamlı teneffüs edilirse kalpe akciğer ve bağırsaklara ulaşır, vücutta tahribat meydana gelir. (imam gazali)

Taun hastalığı Belirtileri ;

Şiddetli ateş, kusma, ishal, bayılma, kalp çarpıntısı kulak arkası, koltuk altı ve burun yumuşağı gibi zayıf yerlerde şişliklerin oluşması, hasta organının rengi bazen kül renginde bazen de şiddetli kırmızı olmasıdır.

Taun hastalığı Tedavisi ;

Bol bol istirahat etmek, taun hastalığının bulunduğu bölgelere girmemek, bu gibi yerlerin havasını teneffüs etmemek. Halk arasında öd ağacı ve amber gibi güzel kokulu maddelerle (baharatlarla) tütsü yapmak, soğuk suyu bolca içmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir