Türkiye Hizbullahı nedir?

Türkiye Hizbullahı, Lübnan’daki Hizbullah ile organik bir bağı olmayan radikal İslamcı, silahlı, yasadışı bir örgüttür. Hizbullah, “Allah’ın partisi” (Allah taraftarı) anlamına gelir.
Liderliğini Hüseyin Velioğlu‘nun( 17 Ocak 2000 tarihinde Beykoz’da bir polis operasyonda öldürüldü) yaptığı silahlı örgüt, daha çok Sünni Kürtler arasında faaliyette bulundu. 2000 yılının başlarındaki yoğun polis operasyonlarıyla önemli ölçüde çökertildi. Terörle mücadelede bu operasyonlar çok önemli birer örnek olarak gösterilmektedir.
Türkiye Hizbullahı, döneminde yaygın marksist leninist çizgideki kürt muhalefetine karşı bir “panzehir” olarak sol örgütlere karşı bir alternatif olarak da görülürken, anti-komünist görüşü nedeniyle derin devlet tarafından gelişmesine engel olunmadığı, göz yumulduğuna dair iddialar ortaya atılmaktadır.Örgüt özellikle 1991-1995 yılları arasında PKK ile önemli silahlı çatışmalara girmiş,bu çatışmalarda 200 ile 300 kadar Hizbullah üyesi buna karşılık da 800 kadar PKK militanı ya da sempatizanı ölmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir