Çan Kay Şek Kimdir?

.

Çan Kayşek (, d. Ekim 31 1887 – ö. Nisan 5 1975), Çin Cumhuriyeti’nin asker ve siyasetçidir.
Çin’de Sun Yat-sen’in 1925 yılındaki ölümünden sonra Kuomintang’ın (Çin Milliyetçi Partisi: ÇMP) başına geçen askerî ve siyasi bir liderdir. Kuzey Seferi’nde kumandan olarak Çin’i mahalli diktatörlere karşı birleştirerek 1928 yılında Çin Cumhuriyeti’nin lideri olmuştur. Çan, Çin-Japon Savaşı’nda Çin içerisindeki önemi zayıflamış uluslararası şöhreti ise artmıştır. Çin İç Savaşı’nda (1927–1949), Çan Çin komünistlerini kökünden yok etmek istese de bunda başarısız olup hükümetini Tayvan’a taşımak zorunda kalmıştır. Burada hayatını Çin Cumhuriyeti’nin Başkanı ve ÇMP’nin genel direktörü olarak sürdürmüştür.

Çocukluk yılları

Kuzey Seferi döneminde (8 Temmuz 1926)

Japonya’dayken kendisini desteklemiş Mitsuru Tōyama ve Tsuyoshi Inukai’yi tekrar ziyaret ettiğinde (1929)
Çan, Çin’de Xikou adlı bir kasabada doğdu, ama gerçek memleketi olan Heqiao adlı kasaba Çin için önemli bir yerdir.[kaynak belirtilmeli]

Öğrenim

1905’de Ningbo ‘daki Çiançin okulu ve 1906’da Şiançeng ‘deki Lonçin okulu ‘da okuduktan sonra Tokyo’ya giderek Seika Gakkō ya girmeye çalıştıysa kışın Çin’e geri dönmüştür. 1907’de Baoding’deki Kara Kuvvetleri Subay Okulu ‘na girerek Japonya’da okuyacak öğrenci seçilmiş ve 1908’de Japonya Harp Okulunun hazırlık okulu olan Tokyo Shinbu Kakkō (東京振武学校)’ya kaydedilmiştir. Aynı yıl Chen Qimei (陳其美) bastasıyla Tongmenghui ‘ne üye olmuştur. 1910’da karargâhı Takada (高田)’da bulunan Japon İmparatorluğu Kara Kuvvetleri 13. Tümen 19. Topçu Alayı ‘na subay adayı olarak atanmıştır.

Güçlenmesi

Birinci Milliyetçi-Komünist birleşimi

20 Ocak 1924

Çan’ın liderliği

Sun Yat-sen’in 1925 yılında ölmesi ile ÇMP’de bir liderlik boşluğu oluştu. Bu boşluğu doldurmak için ÇMP’nin sağ kanadını temsil eden Çan ve Sun Yat-sen sağ kolu olan ve ÇMP’nin sol kanadını temsil eden Wang Jingwei mücadele etti. Çan, sivil hiyerarşi içerisinde Wang’a göre aşağıda olması ve Wang’ın Sun’u Milli Hükümet’in başkanı olarak seçtirme başarısına rağmen, akıllı politik manevralarında başarılı olmuştur. Çan 1925 yılında Milliyetçi Devrimci Ordu güçlerinin başına geçerek, Haziran 1926’daki Kuzey Seferi’ni yönetti. Bu sefer sayesinde Çin’in kuzeyindeki mahalli diktatörler temizlenerek bütün Çin ÇMP altında birleşti.

Kuzey Seferi

1 Temmuz 1926 – 29 Aralık 1928

Şanghay Darbesi

12 Nisan 1927
Çan Kay Şek liderliğindeki milliyetçiler, 1927 yılında Mao’nun yandaşlarını ve komünistleri öldürterek Çin İç Savaşı’nı başlattı. Mao Ze Dong önderliğindeki Komünistler ve Çan Kay Şek liderliğindeki milliyetçiler Japonya’nın Çin’i işgaline kadar geçen yaklaşık 10 yıllık sürede savaştılar.

Savaş zamanı liderliği

Şi’an olayı ve İkinci Milliyetçi-Komünist birleşimi

12 Aralık 1936
İşgalden sonra komünistler ve milliyetçi kanat anlaştılar. İki grupta Japonlara karşı direniş kararı aldı ve başkomutan Çan Kay Şek oldu.

Çin İç Savaşı

Japonların geri çekilmesinden sonra iki grupta iktidar için görüşmelere başladılar. Fakat, sonuç alınamayınca İç Savaş 1946’da tekrar başladı. 3 yıl süren (1946-1949) sonunda Çan Kay Şek ve yandaşları savaşı kaybederek Tayvan’a kaçtılar. Çan Kay Şek sağlam kalan kendisine bağlı birkaçbin adamıyla 1949’da Tayvan’ı işgal etti ve burada kendi yönetimini ilan etti.

228 katliamı

28 Şubat 1947

Çin’i Kaybetmesi

Tayvan’daki Başkanlık Yılları

Çan hükümetini 1 Mart, 1950 yılında Tayvan, Taipei’ye taşıdı. Burada Çin Cumhuriyeti Başkanlığı görevine devam etti. Başkanlığını ilki 20 Mayıs 1954 olmak üzere 1960, 1966 ve 1972 yıllarında yapılan seçimlerde seçimi kazanarak sürdürdü. Soğuk Savaşın da devam etmesi nedeniyle Çin Cumhuriyeti Başkanlığı görevi Batı ülkelerince de tanındı ve uluslararası organizasyonlara bu başkanlık sıfatıyla katılması kabul edildi. Fakat, Birleşmiş Milletler Çin’in resmi hükümeti olarak Mao Cumhurbaşkanlığındaki Çin Halk Cumhuriyeti’ni tanıdı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir