İtalya’da Portakal Savaşı

İtalya’nın Ivrea kasabasında her sene Portakal Festivali yapılıyor.

Bu karnavalı kutlamanın geleneksel bir yolu. Nefret ya da şiddet içermiyor. Bu sadece bir oyun..” Festival, ortaçağ’dan bir hikâye üzerine kurulu. 12. yüzyılda bir kontun yeni evlenen bir kızla birlikte olmak istemesi, kasaba halkının ayaklanmasına neden olmuş. Kontun askerlerine saldırıyı, portakal savaşı yansıtıyor. Portakallar ise kız tarafından öldürülen kontun başını temsil ediyor.

İtalya’nın Ivrea kasabası geleneksel Portakal Festivali’ne sahne oldu. Yüzlerce İtalyan Ivrea sokaklarında tonlarca portakalı birbirine fırlattı. Festivalde aldıkları portakal darbeleriyle yaralananlar da oluyor. Ancak halk bu geleneği terk etmek istemiyor. “Bu bir tutku, bir kez deneyince vazgeçemiyorsunuz. Bağımlılık gibi..

Bu sene 26 bin kişinin katıldığı, yaklaşık 1 saat süren festivalde de yine 149 kişi yaralandı ve hastanede tedavi gördü. Bu kişilerden 7 sinin portakal darbeleri yüzünden beyin travması geçirdiği belirtildi. Yine de halk yüzyıllardır gerçekleştirilen bu festivalden vazgeçemiyor. Hem köklü bir gelenek olduğu hem de çok eğlendikleri için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir