Bahreyn

Başkent:

Manamah

Resmî dil(ler):

Arapça

Yönetim biçimi:

Nüfus:

– 2008 tahmini 791,000)

GSYİH (SAGP) 2009:

– Toplam $28.124 milyar
– Kişi başına $27,068

GSYİH (düşük) 2009

– Toplam $20.214 milyar
– Kişi başına $19,455

Para birimi:

Bahreyn dinarı (BHD)
Bahreyn Memleketü’l-Bahreyn) resmi adıyla Bahreyn Krallığı, Asya’da, Basra Körfezi’nde yer alan bir ada ülkesidir. Bahreyn’in güneydoğusunda Katar, batısında Suudi Arabistan yer alır. “Bahreyn” Arapça bir kelime olup “iki denizin arasında” demektir. Kuzeybatıdan, Kral Fahd Geçidi ile Suudi Arabistan’a bağlanmıştır.

Tarih

Bahreyn antik zamanlardan beri insanlar için bir yerleşim yeri olmuştur. Basra Körfezi’ndeki stratejik konumu ülkeye Asur, Babil, Yunan, Pers ve son olarak da Müslümanlığı da beraberinde getiren Arap medeniyetlerinin etkisine sebep olmuştur.
1500’lerde Portekizlilerin eline geçen ada, yaklaşık 400 yıl boyunca I. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmış, 1971’de Birleşik Krallık hakimiyetinden çıkarak bağımsızlığına kavuşmuştur. Kısacası, İngilizlerin Ortadoğu politikaları çerçevesinde Osmanlı’dan koparılmıştır.

Demografi

Bugün itibariyle nüfusun 3’te 1 kadarı Bahreyn’e gelen göçmen ve çalışma amaçlı yabancılardan oluşmaktadır. Bunlar genelde İranlı, Güney ve Güneydoğu Asyalı’dır.

İdarî yapılanma

Ana madde: Bahreyn’in idarî yapılanması
Bahreyn idarî olarak 5 ile ayrılır;
Başkent ili
Merkez ili
Muharrek ili
Kuzey ili
Güney ili

BahreynVikipedi, özgür ansiklopedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir