Cüppeli Ahmet Hoca kimdir?

Gerçek adı Ahmet Mahmut Ünlü, 27 Şubat 1965 yılında Fatih Çarşamba’da dünyaya geldi. Babası buhari kökenlidir. Annesi Samsun Çarşamba’lıdır. Ahmet’in doğduğu ve çocukluğunun geçtiği ev, İsmailağa Camisi’ne çok yakındı. İlçeye bağlı Çarşamba semtinde örgütlenen İsmailağa Cemaati’ne bağlı.

Kendisi ile kuran öğrenen üç ahmet’i diğer Ahmet’lerden ayırmak için hocası (terzi Fahri)ona cüppeli (cüppe giydiği için)dedi . O zamandan bu güne kadar “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinmektedir.

Küçük yaşından islam ilmini öğrenmiş ve tebliğ hizmetinini yapmıştır.

Çeşitli kaynaklardaki bilgilere göre tahsil durumu ilköğretim, ortaokulu dışarıdan bitirdi.

Kendi çevresinde, genellikle verdiği vaazlardan ve çıkardığı dini sohbet kasetleri ile tanınırken kamuoyunca tanınması 1999 yılında yaptığı deprem konuşması sonrası gerçekleşti.

“Mevlam zina yuvalarını vurdu” dediği bu konuşmasından ötürü İstanbul 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından 312. maddeden yargılandı.

‘Halkı din, mezhep ve inanç farklılığı gözeterek, birbirine karşı kamu düzeni için tehlikeli olabilecek şekilde düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçundan 2 yıl 7 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı. 13 ay hapis yattı.

2006 yılında Hürriyet Gazetesi’nde “jet ski” li fotoğrafları ile sürmanşetten haber edilerek tekrar kamuoyunun gündemine girdi.

Cübbeli Hoca’nın verdiği vaazlardaki bazı ifadeler internetteki komik videolar arasında yer aldı, tıklanma rekorları kırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir